Tadeusz Kościuszko i jego powstanie
20,665 views
0

 Published On Apr 3, 2024

Naczelnik, generał, sarmata, dyktator i demokrata, za którym poszły setki tysięcy mieszkańców Rzeczpospolitej. Często mówi się, że Tadeusz Kościuszko wyprzedzał swoje czasy. Czy rzeczywiście tak było?

Tadeusz Kościuszko stanął wobec wyzwania pogodzenia chłopstwa i szlachty, zjednoczenia politycznych radykałów i umiarkowanych, złagodzenia tendencji odśrodkowych Korony i Litwy. Rewolucja francuska stanowiła zarówno inspirację, jak i przestrogę. Nieprzypadkowo powstanie, które wybuchło w 1794 roku przeszło do historii jako insurekcja kościuszkowska. Przewinęło się przez nią od 150 do 200 tysięcy mieszkańców Rzeczpospolitej!

Czy powstanie było dobrze przygotowane? Czy wybuchło w odpowiednim momencie? Jak istotna była bitwa pod Racławicami? Co pozostawiła po sobie insurekcja kościuszkowska? Wreszcie, jak powinniśmy wspominać Tadeusza Kościuszkę?

W dzisiejszym podcaście rozmawiają dr Michał Przeperski i jego gość, dr hab. Mateusz Wyżga z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Rozdziały:
00:00 Powstanie kościuszkowskie
01:08 Kościuszko: dyktator-demokrata
14:30 Powstanie czy rewolucja?
25:04 Niewolnicy czy obywatele?

Zapraszamy do subskrypcji naszych profili!

Podcast zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego - Portal Historyczny Dzieje.pl

show more

Share/Embed